Cihan’a Özgürlük Yürüyüşü

Puşi Takıp Cihan İçin Yürüdük!

(EÇ/HK) BİANET

Bugün “Cihan’a özgürlük” için Beşiktaş Adliyesi’ne yürüyen ve basın açıklaması yapan arkadaşları, 23 mart 2012 tarihinde Çağlayan’daki İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmada görüşmek üzere ayrıldı.

“23 Mart’ta görüşmek üzere!”

Cihan Kırmızıgül, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde ikinci yılını doldurdu. Cihan’ın artık okula dönmesini isteyen arkadaşları bugün erken saatlerde Galatasaray Üniversitesi sahil tarafına  “Cihan’a özgürlük” pankartı astı.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi  Cihan Kırmızıgül 20 şubat 2010  İstanbul,  Çağlayan’da boş bir markete molotof kokteyli atıldığı gün durakta otobüs beklerken “puşi” taktığı için  gözaltına alınmıştı.

Kantinin önüne koyulan masaların üzerine Cihan’ın suç delili olan “puşi” örtüldü. “Böyle delil olmaz, buna adalet denmez.”“Tutuklu Hukuk, Hukuksuz Tutuk” gibi afişler asıldı. Öğrenciler, akademisyenler, turnikeden geçebilenler ve bazı kediler boyunlarına taktıkları puşi ile üzerinde “Tutuklu öğrencilerle dayanışma hatırası” yazılı perdenin fotoğraf çektirdi; ellerine mikrofon alıp  “sıranın ne zaman kendisine geleceği” sorusuna cevap verdi.

Yürüyüşe Ruhi Tuncel, Burak Gürbüz, Ömer Aygün, Necati Ilgıcıoğlu, Aliye Kovanlıkaya, Hakan Yücel, Özgür Mumcu, Esra Atuk, Magali Boumaza, Birol Caymaz, Buket Türkmen, Didem Danış, Füsun Üstel, Özgür Adadağ, Özgür Türesoy, Mehmet Karlı gibi akademisyenler destek verdi.

Türkçe ve Fransızca hazırlanan bildirilerle eğitim aldıkları dilde de Cihan’ın özgür olması gerektiği dile getirildi: “Cihan doit être libre

Galatasaray Üniversitesi’ndeki öğrenciler Cihan’ı tanıyor muydu? Hazırladıkları bildiride buna da cevap veriyorlar:

“Biz bu 20 Şubat Cihan için, özgürlük için, hukuksuzluğun son bulması için daha fazla ses çıkarmayı seçiyoruz. Belki Cihan’ı tanımıyoruz, birçok tutuklu öğrenciyi, gazeteciyi, yazarı tanımıyoruz ama hukuksuzlukla tanışıklığımız maziye dayanıyor.”

İşte bu nedenle bugün düzenlenen yürüyüşe Cihan’ı ya da diğer 500’e yakın tutuklu öğrenciyi tanıyanlar değil, “Cihan’ın  ve diğer tutukluların özgür kalmasını isteyen herkes”  davet edildi.

Üniversitedeki etkinliğin ardından, katılımcılar “Cihan’a özgürlük” pankartının ardında “Kağızman’a ısmarladım nar gele” melodisiyle besteledikleri türküyü söyleyerek yürüyüşe başladılar:

“Savcılara ısmarladım çay gele çay gele
Adalet de bu düzene dar gele dar gele oy
Ellerinde vardır bir de yasası yasası
Atıyorlar içeriye okuru yazarı oy
Tutukluluk süreleri yıldıramaz bizleri
Puşimizi taktık yine al bizi al bizi oy”

Beşiktaş Adliyesi’ne yaklaştıkça kortej gittikçe kalabalıklaştı. Adliye önünde yapılan basın açıklamasında, evinde veya olay yerinde yapılan aramalarda herhangi bir delil ve parmak izi bulunmamasına rağmen arkadaşlarının neden hala tutuklu olduğu soruldu: “Soruyoruz! Cihan’ın ömründen çalınan iki yılın hesabını kim verecek? ‘Pardon’ deyip, tazminatını neyse veririz deyip, ömrümüze fiyat mı biçecekler? Gençliğimiz, ömrümüz kaç para? Cevap istiyoruz!”

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Reklamlar
Önceki Yazı
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13.637
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: