Cihan Kırmızıgül’e arkadaşlarından destek / Cumhuriyet Gazetesi

Cihan Kırmızıgül’e arkadaşlarından destek

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül’ün ‘poşu’ taktığı için tutuklu olarak yargılanmasını protesto eden arkadaşları Galatasaray Üniversitesi’nden Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul– İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında tutuklu bulunan Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül için, üniversitesinin önünde toplanan öğrenciler, Kırmızıgül ile ilgili iddianamenin de yazıldığı özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin bulunduğu Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne yürüdü.

Pankart açarak, çeşitli sloganlar atan grup, adliye binası önünde bir süre oturma eylemi yaptı. Burada, grup adına yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Cihan Kırmızıgül, 2 yıldır tutuklu. Tutuklu bulunduğu 2 yıl içerisinde arkadaşımız, sadece 7 kez hakim karşısına çıkabildi. Gizli tanık ifadelerine göre özgürlüğü elinden alınan, tutuklanan Cihan hakkındaki en önemli delil, taktığı puşiydi. Ancak bu gizli tanık, davanın 3. celsesinde, gördüğü şahsın Cihan olmadığını belirtti. Arkadaşımız buna rağmen hala tutuklu.”

Davada savcının Kırmızıgül için tahliye ve beraat talep etmesine rağmen, mahkemenin bu talebi reddettiği aktarılan açıklamada, özel yetkili mahkemelerin ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TCK) lağvedilmesi de istendi.

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Savcı Mustafa Çavuşoğlu’nun 5’nci duruşmada Cihan’ın beraatini istedi, ancak mahkeme verdiği ara kararda Cihan hakkındaki  ‘kuvvetli suç şüphesinin’ devam ettiğini belirterek, savcının beraat talebini reddetti. Davanın 6’ıncı duruşmasında ise savcı değişti. Yerine Hikmet Usta görev aldı. Savcı neden değişti? Yeni savcı eski savcının görüşüne neden katılmadı? Soruyoruz.”
Kırmızıgül’ün yargılandığı ‘puşi’ davası

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül (22), Kağıthane’de bir markete düzenlenen molotoflu saldırıya katıldığı iddiasıyla iki yıldır tutuklu. Olay yerine yakın bir yerde puşi taktığı gerekçesiyle gözaltına alınarak tutuklanan Kırmızıgül,  “örgüt üyeliği”nden 45 yıl hapis cezası ile yargılanıyor.

20 Şubat 2012
Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13.637
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: