‘Cihan Kırmızıgül’e özgürlük!’ / Evrensel

 • ‘Cihan Kırmızıgül’e özgürlük!’

 • Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi Cihan Kırmızıgül iki yıldır tutuklu. Kırmızıgül, gözaltına alındığında boynuna taktığı puşi delil sayılarak, iki yıldır tahliye edilmiyor. Kırmızıgül’ün arkadaşları ve hocaları, tutukluluğunun ikinci yılında, Cihan’ın tutukluluğunu bir kez daha protesto etti.

  Bugün, Galatasaray Üniversitesi önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri, akademisyenler, Beşiktaş Adliyesi’ne yürüdü. Eyleme, Eğitim Sen, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi, CHP Milletvekili Melda Onur katıldı.

  Kırmızıgül’ün tutuklanmasında, tek delilin puşi olarak gösterilmesine tepki gösteren Ezgi Kardeş, Cihan’ın olay yerinde bulunduğuna dair hiçbir delil olmamasına rağmen tutukluluğunun neden devam ettiğini sordu. Kardeş, 5. duruşmada Kırmızıgül’ün tahliyesini isteyen savcının, bir sonraki duruşmada, davadan alınmasının nedenini de sordu.

  ‘TMK VE ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILSIN’

  2004 yılında çıkartılan TMK ve özel yetkili mahkemeler eliyle binlerce kişinin “terörist” denilerek tutuklandığını ifade eden Kardeş, “Cihan’ın özgürlüğünü talep eden bizler, aynı zamanda bu baskıcı sistemin dayanağı olan TMK’nın kaldırılmasını özel yetkili mahkemelerin lağvedilmesini istiyoruz” diye konuştu. Açıklamanın ardından, Kırmızıgül’ün arkadaşları, 23. Martta Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek 8. duruşmanın çağrısını yaptı. (İstanbul/EVRENSEL)

Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13,585
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: