Puşi ve Cihan’a özgürlük | ANF

Puşi ve Cihan’a özgürlük

ANF

18:01 / 20 Şubat 2012

İstanbul – Puşi taktığı için 2 yıldır tutuklu bulunan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül için arkadaşları ve hocaları eylem yaptı.

Galatasaray Üniversitesi içinde toplanan 200’ü aşkın kişi, alkışlar ve sloganlarla Kırmızıgül hakkında tutuklama kararı veren Beşiktaş Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Çırağan Sarayı’nın önünde yolu keserek oturma eylemi yapan kitle, alkışlarla Kırmızıgül’ün tutuklanmasını protesto etti.

Eylemde, “Tutukluluk süresi, yıldıramaz bizleri”, “Baskılar son bulsun, Cihan özgür olsun”, “Yıkılsın hücreler, tüm tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı. Eylemde tutuklu öğrencilerin yanı sıra, Büşra Ersanlı, Ahmet Şık, Nedim Şener gibi isimlere de özgürlük istendi.

Beşiktaş Adliyesi önünde öğrenciler ve akademisyenler adına açıklama yapan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Ezgi Kardeş, “Hukuksuzluğun son bulmasını; özgürlüğü ve eğitim hakkı elinden alınan arkadaşımız Cihan’ın tahliye edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Uzun tutukluluk süresine tepki gösteren Kardeş, “Soruyoruz! Cihan’ın ömründen çalınan 2 yılın hesabını kim verecek? ‘Tazminatı neyse veririz’ deyip ömrümüze fiyat mı biçecekler? Gençliğimiz, ömrümüz kaç para?” diye sordu.

Dünyada ‘terörist’ olma iddiasıyla yargılanan yaklaşık 35 bin kişinin 13 bininin Türkiye’de yaşadığını hatırlatan Kardeş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Terörle Mücadele Kanunu ve DGM’lerin devamı niteliğindeki özel yetkili mahkemeler eliyle, ‘terörist’ damgasıyla binlerce insan keyfi gerekçelerle tutuklandı ve tutuklanmaya devam ediyor.”

Kardeş, TMK’nın kaldırılmasını, özel yetkili mahkemelerin lağvedilmesini talep etti.

Eyleme, tutuklu öğrenci Deniz Küçükbumin’in annesi, Emine Küçükbumin de destek verdi.

2010 yılını Şubat ayında Çağlayan’da bir markete düzenlenen molotof kokteylli saldırının ardından, Cihan Kırmızıgül, puşi taktığı için duraktan gözaltına alındı ve tutuklandı. Molotof kokteyllerinin üzerinde Kırmızıgül’e ait parmak izi ve DNA örneğine rastlanmadı. Gizli tanığın, gördüğü kişinin Kırmızıgül olmadığı yönündeki beyanlarına rağmen, Kırmızıgül 2 yıldır tutuklu yargılanıyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13.637
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: