CİHAN TAHLİYE OLDU! – BİANET

Cihan Kırmızıgül Tahliye Oldu

Taktığı puşi delil gösterilerek “örgüt üyeliğinden” yargılanan üniversite öğrencisi Cihan Kırmızıgül için ara karar verildi: Tahliye.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
23 Mart 2012, Cuma

Cihan Kırmızıgül için tahliye kararı çıktı.

Duruşmada Cihan Kırmızıgül ve avukatları Hasan Fehmi Demir ile Fikret İlkiz hazır bulundu.

Mahkeme heyetindeki Başkan Rüstem Eryılmaz dışındaki üyelerin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Ankara’da düzenlediği seminere katılması nedeniyle başka mahkemelerin hakimleri heyette yer aldı.

Duruşmanın başlama saati 11.30 olarak ilan edilmişti; ancak önceki duruşmanın uzun sürmesi üzerine 15.00’de başladı.

14. Ağır Ceza’da görülen davasının sekizinci duruşmasında Cihan’ın avukatları savunma yapmayacaklarını, sadece nede tahliye talebi istediklerini kısaca açıklayacaklarını bildirdi. Avukat Demir  “Gizli tanık molotof kokteyli atanların arasında Cihan Kırmızıgül’ün olmadıgını belirtmiştir. Polis, olaya önyargılı ve gençlere suçlu gözüyle bakmaktadır. Bu sebeple polis tutanaklarına göre karar verilemez” dedi. Avukat İlkiz ise: “Tahliye kararı vermemeniz için hiçbir neden bulunmuyor” dedikten sonra tahliye talebini yeniledi.

Tahliye talebi için görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı İsmail Işık, “Sanığa isnat olunan suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu itibariyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur” yanıtını verdi.

Mahkeme heyeti 15.30’da karar için ara verdi.15.35’te avukatları karar için salona davet eden mahkeme başkanı Cihan’ın tahliye kararını verdiğini açıkladı.

Böylece 25 ay sonra Cihan Kırmızıgül, bundan sonra tutuksuz yargılanacak.

Adliye önünde büyük bir sevinç var. Bu sabah 10.30’da yapılan basın açıklamasında destek için Çağlayan Ardalet Sarayı önünde toplananlar “Cihan’ı almaya geldik” sloganları atmışlardı. (HK)

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/137167-cihan-kirmizigul-tahliye-oldu

Cihan’ın Arkadaşları Adalet İstiyor

Puşi taktığı gerekçesiyle örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan, Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül’ün yargılandığı davanın sekizinci duruşmasından tahliye kararı çıktı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
23 Mart 2012, Cuma

Puşi taktığı gerekçesiyle örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan, Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül’ün 14. Ağır Ceza’da görülen davasının sekizinci duruşması saat 11.30’da görülmeye başlayacaktı.

11.30’da salona Cihan’a destek için gidenler, duruşma saatinin 13.00’e ertelendiğini öğrendi.

Sabahat Tuncel, Yasemin İnceoğlu

Çağlayan Adliyesi önünde sabah  10.30’da toplanan kalabalık, 25 aydır tutuklu yargılanan Cihan için şarkılar söyledi ve artık serbest bırakılmasını istedi.

Basın açıklamasını Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu okudu. Türkçe ve Kürtçe okunan açıklama sonrası kısa bir konuşma yapan Barış ve Demokrasi Partisi İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel “Cihan’ı almaya geldik” dedi.

Cihan’ın kardeşi Serhat Kırmızıgül de kalabalığa seslendi. Cihan’a destek için gelenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Melda Onur ve Hüseyin Aygün, avukat Eşber Yağmurdereli de bulunuyordu. Öğretim görevlileri ise yakalarında üzerinde “Öğrencime dokunma” yazan rozetleriyle destek için gelmişlerdi.

Duruşma saatini bekleyenlere Bandista mini bir konser verdi. Halaya duran öğrencileri engellemek isteyen sivil polisler, başarılı olamayınca kenara çekildi. Öğrenciler Ferhat Tunç‘un özgürlük mahkumlarını söyleyerek halay çektiler. Eğlence doğaçlama olarak gerçekleştirilen tutuklu öğrenci ve sorgucu polis piyesiyle sürdü.

CHP milletvekili Hüseyin Aygün, bianet’e “Beraat etmesini ve serbest bırakılmasını umuyorum. Bu dava hapisteki 500’ü aşkın öğrenci için sembol bir dava” diye konuştu ve ekledi:

“Zaten iki yılı aşkın süredir eğitim durumunda mağduriyetler oldu. Siyasi müdahiller davaya gölge düşürmüş durumda. Mahkemeden olumlu bir kararın tutuklu öğrenciler için bir umut olur.”

Cihan’a adliye önünde destek

Adliye önünde Cihan için adalet isteyen arkadaşları ve destek için gelen üniversite öğrencileri bianet’e konuştu:

Rıdvan Öztürk (Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü): “Toplumda ses çıkaranların bastırılmasında Cihan bir simge oldu. AKP bütün bütün muhalif sesleri bastırmaya çalışıyor. Tek delil puşi olarak gösteriliyor.

“Cihan için büyük bir kamuoyu oluşturuldu ama içeride 500 öğrenci, her gün öldürülen Kürt gençleri var. Her davada aynı dayanışmanın oluşturulması gerek. Ya hep beraber ya hiç birimiz bilincine ulaşmadıkça bu sorunlar devam eder. AKP ya bendensin ya cezaevine gidersin politikası güdüyor. Ama biz sonuna kadar haykıracağız.”

Doğacan Orunçoğlu (GSÜ İktisat Bölümü): “Adaletsizlik bir rejim haline geldi. Burada bir mücadele veriyoruz, Cihan’ın özgür bırakılmasını ve adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Türkiye’deki herhangi bir siyasi davanın meşru olduğunu düşünmüyorum.”

Müge Altınoklu (GSÜ Siyaset Bilimi): “Türkiye demokratik model olarak gösteriliyor ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum. AKP ikinci dönem tekrar seçimleri kazanınca rahat bir ortam buldu ve toplumdaki muhalefeti bastırmaya çalışıyor. Bu tutuklamalar bunun parçası.

“Cihan da bu tutuklamaların simgesi haline geldi. Bu dava kamuoyu tarafından önem teşkil etti ama sonu nasıl olacak bilmiyoruz. Savunma iyi olursa çıkabilir diye düşünüyorum.

“Arap ayaklanmaları ve İşgal Et hareketi nedeniyle hükümet korktu. Devlet aklıyla önlenen bir durum şu an yaşananlar. Böyle devam ederlerse daha çok tepki alacaklar. Korkuyoruz ama tepkimizi de göstereceğiz.”

Serkan Yıldız (İstanbul Üniversitesi): “Tektip bir toplum oluşturulmak isteniyor o yüzden muhalefet bastırılıyor. Cihan politik biri değildi ama içeride kaldıkça daha da politikleşecek.

“Toplumsal muhalefet KCK çatısı altında toplanılmaya çalışılıyor. Hükümet muhalefeti içeri koymanın peşinde. Newrozlarda halkı nasıl kıstırdıklarını gördük. Hükümetin özgürlük ve demokrasi yalanlarına kimse inanmıyor.”

Delil puşi

25 aydır Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan 23 yaşındaki Cihan, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

Şubat 2010’da İstanbul’un Çağlayan semtinde bir grup, boş bir markete molotof kokteyli atarak kaçmış, görgü tanıkları gruptaki kişilerin puşi taktığını söylemişti. Aynı saatlerde arkadaşının evinden çıkan Cihan da olaydan habersiz, durakta otobüs bekliyordu. Boynunda puşi takılı olan Cihan “eyleme katılmış olabileceği” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Beşiktaş Adliyesi 14. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Cihan, savcının tahliye istemine rağmen 21 Şubat’ta molotof kokteyli attığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. (ÇT)

http://www.bianet.org/bianet/genclik/137152-cihanin-arkadaslari-adalet-istiyor

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13.651
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: