CİHAN TAHLİYE OLDU! – MİLLİYET

CİHAN KIRMIZIGÜL’E 25 AY SONRA TAHLİYE

Molotof kokteylli bir saldırı sonrası boynundaki poşu nedeniyle gözaltına alınan ve ‘PKK üyeliği’ iddiasıyla 2 yıldır tutuklu yargılanan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül tahliye oldu

SERPİL KIRKESER İstanbul DHA

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül, “Terör örgütüPKK’ya üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davadan tahliye edildi. Davaya bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 yıl bir aydır tutuklu yargılanan Cihan Kırmızıgül’ün tutuklu kaldığı süreyi gözününe alarak tahliyesine karar verdi.
2 yıl bir aydır tutuklu bulunan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül dün 8. kez hakim karşısına çıktı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül ve avukatları Hasan Fehmi Demir ile Fikret İlkiz hazır bulundu.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, avukat Eşber Yağmurdereli izleyici olarak katıldı. Mahkeme heyetindeki Başkan Rüstem Eryılmaz dışındaki üyelerin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Ankara’da düzenlediği seminere katılması nedeniyle başka mahkemelerin hakimleri heyette yer alırken, savcı İsmail Işık duruşmada hazır bulundu. Eryılmaz, üye hakimlerin Ankara’da seminerde olduğu için karar çıkmayacağını söyledi.
Avukat Fikret İlkiz, müvekkili Cihan Kırmızıgül’ün tahliyesini isteyerek, “Mahkemenin tahliye kararı vermemesi için hiçbir neden yoktur. Tutuklama kararının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi. Avukat Hasan Fehmi Demir ise “Müvekkilimin suç işlemediği sabittir. Müvekkilimin tahliyesine karar verilsin” diye konuştu.

‘Tutukluluğun devamına…’
Tahliye talebine ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı İsmail Işık, “Sanığa isnat olunan suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu itibariyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur” diye konuştu.
Duruşmaya verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Cihan Kırmızıgül’ün tutuklu kaldığı süreyi gözününe alarak tahliyesine karar verdi. Kırmızıgül’ün ailesi tahliye kararını sevinçle karşıladı.
Mahkeme heyeti, Cihan Kırmızıgül’ün, “terör örgütü PKK’ya üye olmak” ve “mala zarar vermek” gibi suçlardan yargılandığı dava dosyasını karar verilmek üzere incelemeye aldı. Duruşma, 11 Mayıs’a ertelendi.
Cihan Kırmızıgül’ün kardeşi Ferhat Kırmızıgül, “Allah içerdekilere de bu mutluluğu yaşatsın” derken Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Mehmet Karlı da  “Tahliye ilk adımdır. Biz Cihan’ın beraat etmesini bekliyoruz çünkü Cihan suçsuzdur” diye konuştu.
Savcı?Kasım İlimoğlu tarafından hazırlanan iddianamede Kırmızıgül’ün 19 ile 61.5 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

5 kez disiplin cezası aldı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, poşu giydiği gerekçesiyle terör örgütü üyesi olmakla yargılanan Cihan Kırmızıgül’ün Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde beş kez disiplin cezasına çarptırıldığını belirterek, “Adı geçen tutuklu eğitim, spor, meslek kazandırma ve çalışma faaliyetlerine katılıyor” dedi. Ergin, cezaevinde bulunan üniversite öğrencisi sayısına ilişkin resmi rakamı da ilk kez açıkladı: “Ceza infaz kurumlarımızda 16 Ocak 2012 itibarıyla 209 tutuklu, 325 hükümlü, toplam 534 kişi örgün yüksek öğretim öğrencisi olarak eğitimlerine devam edebilmektedir.”
MERİÇ TAFOLAR Ankara

Adliye önünde protesto
Cihan Kırmızıgül’ün yargılanması, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Galatasaray Üniversitesi iletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nun da aralarında bulunduğu bir grup tarafından protesto edildi.
AA
Gizli tanık teşhisi yaptıran polisler ‘sanığı hatırlamıyorum’ demişti
Kağıthane’de 20 Şubat 2010’da bir markete düzenlenen molotoflu saldırıya katıldığı iddiasıyla durakta otobüs beklerken gözaltına alındığı öne sürülen Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği   3. sınıf öğrencisi Cihan Kırmızıgül (23), 21 Şubat 2010’dan beri Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyordu.
İddianamede, üniversite öğrencisinin tutuklanmasına neden olan süreç, şöyle anlatılmıştı: Cihan Kırmızgül’ün PKK terör örgütü adına eylem yapmak amacıyla 20 Şubat 2010 saat 21.45 sıralarında Kağıthane Etibank Caddesi üzerinde toplanan grup içinde yer aldığı, toplananların yüzlerini poşu ile kapattıkları, ellerinde molotofkokteylleri olduğu halde Kürtçe sloganlar attıkları, bir marketin camlarına 2-3 molotofkokteyli, daha sonra kaldırımın üzerine ve yola molotofkokteyli atıldığı ve gösteri yapanların üçerli ve dörderli gruplar halinde Beyoğlu ve Kağıthane’ye doğru kaçmaya başladıkları, market ve Etibank Caddesi’ne molotofkokteyli atan 170 santim boylarında, yüzü poşu ile kapalı, kahverenkli kapüşonlu kazak, yanlardan cepli siyah kanvas pantolon olan ve kahverenkli botlu şüpheli canlı takip neticesinde Cihan Kırmızıgül’ün yakalandığı, şüphelinin polis tarafından takibi sırasında dur ihtarına ve uyarı amaçlı havaya ateş açılmasına uymayıp kaçtığı, su hendeğine düşmesi üzerine polisin atılarak yakaladığı, bu esnada da direnip polisin silahını almaya çalıştığı…”

Gizli tanık ifade değiştirdi
Kırmızıgül’ün avukatı Sait Tanrıverdi polis tutanağında Kırmızıgül’ün üzerinde çıkan poşu dışında başka delil gösterilemediğini söylemişti. İkinci duruşmada ifade veren bir gizli tanık da önce Kırmızıgül’ün molotof kokteyli attığını söylemiş, daha sonra bu ifadesini değiştirerek “Kırmızıgül’ün olay yerinde olmadığını, onu daha önce hiç görmediğini” açıklamıştı. Kırmızıgül’ü gözaltına alan ve gizli tanık teşhisini yaptıran polisler ise “Sanığı hatırlamıyorum” demişlerdi.

http://gundem.milliyet.com.tr/cihan-kirmizigul-e-25-ay-sonra-tahliye/gundem/gundemdetay/24.03.2012/1519311/default.htm?ref=OtherNews

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 • Son yazılar

 • Kategoriler

 • TUTUKLU ÖĞRENCİLERLE DAYANIŞMA İNSİYATİFİ

 • GIT TÜRKİYE

  CİHAN KIRMIZIGÜL İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

  Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül, 22 aydır Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktadır. Bir süpermarkete yönelik gerçekleştirilen Molotof kokteylli bir saldırıdan iki saat sonra, olay yerine yakın Kağıthane’de otobüs beklerken, saldırıya katılmış olduğuna dair hiçbir somut delil bulunmaksızın, zor kullanılarak gözaltına alınmıştır. O gün boynunda taşıdığı ve polis tarafından Kürt hareketiyle özdeşleştirilen “poşu”, gözaltına alınması için öne sürülen tek suç unsurudur. Bir gizli tanık tarafından “giysilerinden” teşhis edilmiş, fakat bu tanık, daha sonra ifadesini geri çekmiştir. Suç delillerinin zayıflığına işaret eden savcı, Kırmızıgül’ün beraatini istedikten sonra görevden alınmıştır. Mahkemenin 16 Kasım 2011 tarihinde gerçekleştirilen son duruşmasında tutukluluk halinin uzatılmasına karar verilirken; yeni savcı, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan, Kırmızıgül’ün 15 ila 45 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istemiştir. Tutuklu kaldığı bu iki yıl boyunca Cihan Kırmızıgül yalnızca bireysel özgürlüklerinden değil, aynı zamanda üniversitede aldığı eğitimi sürdürme hakkından da mahrum bırakılmıştır.

  Galatasaray Üniversitesi’nde görevli onlarca öğretim üyesi, Cihan Kırmızıgül’e verdikleri desteği kamuoyuna duyurmuştur. Bu vaka, talep edilen cezaların ağırlığı ve terörle mücadele kanununun yol açtığı keyfi uygulamalarla, Türkiye’de adaletin içine düştüğü ideolojik ve baskıcı gidişatı gözler önüne sermektedir. “Türkiye’de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu (GIT), uluslararası kamuoyunun dikkatini Cihan Kırmızıgül davasının 9 Aralık 2011’de İstanbul’da yapılacak duruşmasına çekmektedir. Çalışma Grubu, 22 yaşındaki bu öğrenciye isnat edilen suçların mahkeme tarafından adil bir yargılama ve somut delillerle ortaya konmasını, aksi halde Kırmızıgül’ün derhal serbest bırakılmasını ve hakkındaki tüm iddiaların düşmesini talep etmekte ve bu doğrultuda, “Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi” (TÖDİ) ile birlikte davanın takipçisi olmaktadır.

  GIT TÜRKİYE
  Türkiye'de Araştırma ve Eğitim Özgürlüğü” Uluslararası Çalışma Grubu

  www.gitinitiative.com
  http://git.over-blog.com/

  git.initiative@gmail.com

 • ARŞİV

 • Ziyaretçi Sayısı

  • 13,613
 • Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: